Realistlikud maalid Rakvere Teatris. “Aitäh, et olemas oled”

Suureformaadilised realistlikud maalid Rakveres

Teisipäeval, 2. veebruaril 2021 avatai Rakvere Teatris Kamille Saabre maalinäitus "Aitäh, et olemas oled". Näitusel on realistlikud maalid. Läbilõige uuematest ja vanematest maalidest ja nende juurde kuuluvatest lühilugudest.

Rakveres on üles pandud läbilõige mu viimaste aastate tööst. Vilja- ja lillemaalid on ehk Sulle juba tuttavad.

Teatrikohvikusse on koondatud lähivaates õunad. Näiteks tunned maalidelt ära Kuldreneti, Antoonovka, “Trebuu” ehk “Lambanina” jne.

Teatrimaja fuajees on suureformaadilised viljad ja lillemaalid. Olen oma modellid maalinud üleeluliselt suureks, et meil oleks meeles peatada argipäeva hetk ja vaadata, mis asjade sees tegelikult toimub. Näiteks meenutab 2 meetri suurune maalitud kõrvits mõttelõngaräga. Sarnast sellega, mis meie peades toimub.

Teatri väikeses majas on välja pandud maaliseeria “Mere värvid”, millel Tallinna lahe poole aasta värvigamma. Poola aastat mere ääres elades jäädvustasin iga päev mere tooni ühele väiksele lõuendiruudule. Meie mere värve vaadates saan üha rohkem aru, miks meile, eestlastele meeldivad hallid toonid. Ausaltöelda on meie meres suht vähe sinist. Enamuse ajast on meie laht halli erinevates toonides.

Saab näha ka kolme maali värskeimast maaliseeriast – metsateemalisest –, millesse on vähehaaval teoseid lisandumas. Tundsin janu abstraktse realismi järele. Kui õunad on väga kirjeldavad, siis oksad on äratuntavalt oksad, aga mõjuvad abstraktselt. Ma ei tea, kuhu see teekond mind viib. Võibolla toob tagasi õunte ja lillede juurde, aga võibolla viib järgmisse kohta.

Näitusel on realistlikud maalid vaheliti tekstidega, sest sõna ja pilt tahavad minu arust paaris käia. Tekstid ei käi küll konkreetsete piltide kohta, kuid neid lugedes avavad maale ja näitust – küllap ka mind ennast – natuke teise külje pealt.

Kuna näituse pealkirjaga “Aitäh, et sa olemas oled” koosneb nii erinevatest maalidest, siis leidsin, et ta sobib hästi meie praegusesse hetke meelde tuletama, et meie, inimesed, üksteise kõrval elades sallivust üles näitaksime. Märkaksime  kõrval oleva inimese tugevusi ja julgeksime teineteisele tänulikud olla.

Kamille Saabre realistlikud maalid jäävad Rakvere Teatrisse kuni 2. aprillini 2021.

Loe Inna Grünfeldti artiklit Virumaa Teatajas.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.