Kingitus EV100. Kingin sulle õuna. Sest õun on eestlase moodi

Maalitud õunad. Kingitus EV100

Eesti, maalisin sinu 100. sünnipäevaks sinu tavalisi õunu ja kirjutasin juurde lühilood. Need räägivad sinu inimestest, sellest, mis neil südamel. Turgutavad hoolima ja austama üksteist meie erinevustele vaatamata.

Kamille Saabre õunamaalid, kingitus EV100

Siin on „Kingin sulle õuna. Sest õun on eestlase moodi“ sissejuhatav lühilugu.

Õun on nagu eestlane. Igaüks oma nägu. Väike defekt siin ja kriim seal. Plekk ühel ja iluviga teisel põsel. Ajatuultes räsitud, aga ikka alles. Trotsi täis. Aroomist pungil. Ehe.

Mitte läikiv välismaine õun. Vaid tahumata, ebastandardne, läbib napilt kvaliteedikontrolli. Kodu mekiga. Mälestusi täis. Õun on eestlase moodi. Mitte kõige esinduslikum. Lihtne. Liiga tavaline. Aga üdini oma. Ellujääja.

Õun on kõige tavalisem eesti vili. Kättesaadav, lihtne ja omane. Seepärast maalisin erinevatest eesti õuntest „portreed“ ja kirjutasin lühilood juurde. Kingin need pildid ja lood, et vaataksime enda sisse ja enda ümber. Et märkaksime, kust tuleme ja hindaksime pinda, kus kasvame. Hoiaksime oma maad ja armastaksime tema lihtsat halli ilu. Kuigi me oleme kõik erinevad, oleme ühe puu viljad. Igaüks omanäoline. See erinevuste hulk teebki meid ilusaks. Aitab kasvada ja maitseb hea.

Loodan, et mu kingitud õunalood innustavad märkama ja hoidma naabrit enda kõrval. Tiivustavad austama üksteist vaatamata erinevustele ja omapäradele. Inspireerivad alustama muutustega iseendast.

Siin veel üks tekst:

Soe õhk. Silmapiiril seisvad pilvetutid. Taevakõrgustes lugusid jutustav lõoke. Valge tolmutee. Kollased põllud, mille keskel rohetab metsasaar. Koht Eesti südames.

Kahlan läbi viljapõllu üksikule metsasaarele, kuhu ei vii rada ega teed. Aga mina lähen. Valu südames.

Palgijäänuste vahel küürutab sammaldunud õunapuu. Hapu vinn oksal. Pisike. Plekiline. Kriibitud. Ühe hammustusega olen otse õuna südames.

Kuulen ta südamelööke. Haistan ta kurbust. Näen sinna peidetud mälestusi. Ajast kui ta ei küürutanud üksikul saarel, vaid laotas oma andvad käed üle mu vanaema taluhoovi. Elu ja toimetuste südames.

Soe õhk. Silmapiiril seisvad pilvetutid. Taevakõrgustes jutustav lõoke. Valge tolmutee. Kollased põllud. Hunnik mälestusi. Koht minu südames.

Õunamaale ja nende juurde kuuluvaid tekste eksponeerin 2018 aasta jooksul erinevates paikades. Esimene väljapanek toimub 2018. aasta jaanuaris Hiiumaal, Nelja Nurga Galeriis. Seejärel Tallinnas RMK peahoone fuajees. Soov on avaldada maalide ja tekstidega kalender 2019.

See on minu kingitus EV100-le

lasteriided

mänguasjad

lastetooted

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.